Czy informacja o tym, że element wytworzony jest z aluminium oznacza, że jest słabszej jakości? Zanim jednak osądzi się użyteczność tego tworzywa lepiej zainteresować się jego właściwościami. Aluminium jest wykorzystywany w licznych branżach. Dlaczego aluminium jest wartościowe? Aluminium, to bardzo tanie i popularne tworzywo.

Właściwości aluminium

Aluminium - OdnowicielAluminium jest tworzywem, który nie jest ciężki, a dzięki odpowiedniej obróbce cieplnej stopów i domieszek aluminium – uzyskuje się zwiększoną wytrzymałość. Porównując do stali, gęstość tego materiału jest 3-krotnie mniejsza. W porównaniu do stali, aluminium jest bardziej odporne na niską temperaturę. Materiał jest świetnym przewodnikiem, dlatego jest stosowany w przewodach oraz układach elektrycznych. Jego przewodność jest porównywalna do dwukrotnie cięższej i drogiej miedzi. Tworzywo jest kwasoodporne, wytwarza cienkie warstewki tlenkowe w sposób naturalny albo sztuczny. Struktura powłoki jest gęsta, a grubość wynosi zaledwie kilka setnych mikrona. Jeżeli powłoka ulegnie uszkodzeniu, nie zostaje trwale usunięta, gdyż się regeneruje. Tworzywa wytworzone z tego materiału da się zespolić w trwałą konstrukcję. Do połączenia wykorzystuje się takie metody jak: zgrzewanie tarciowe z przemieszaniem, spawanie, spajanie i sklejanie. Ten materiał jest łatwy w obróbce – dowolny kształt jest do osiągnięcia. Najczęściej wykonuje się obróbkę plastyczną, wiórkową i gwintowanie. Aluminium nie jest inwazyjny dla środowiska i ulega recyklingowi. Dzięki temu jest godną alternatywą dla ciężkiej stali.

Wykorzystanie aluminium

Aluminium jest tworzywem, które podobnie jak stal, często jest wykorzystywane. Jego użycie w projektach umożliwia osiąganie najlepszych wyników w parametrach takich jak: oszczędność, prędkość, pojemność, moc i tym podobne. Odnajduje zastosowanie w branży budowlanej, motoryzacyjnej, kolejowej, lotniczej, energetycznej lub opakowaniowej. Materiał jest wykorzystywany także w wytwarzaniu artykułów do domu. Nietypowe projekty do wnętrza w zastosowaniu aluminium nadają industrialny wygląd. Zastosowanie aluminium jest szerokie i można go określić materiałem przyszłości.