Sztuka uliczna, Murale Ścienne - OdnowicielW większości przypadków sztuka miasta kojarzy się z Graffiti, które realizowane jest na sporo sposobów. Graffiti jest pełne nasyconych kolorów, a najważniejsze narzędzia dla Graffiti to marker, spray lub wałek . Zwyczajne wykonanie odbywa się używając szablony albo manualnie. Nie o każdym wykonaniu można orzec, że to sztuka, a więc zdarza się, że sztuka uliczna może kojarzyć się z wandalizmem. Głównie wtedy, kiedy ma się na widoku bazgroły kibiców. Jeżeli praca w przestrzeni publicznej będzie realizacją prawdziwych artystów, wtedy można ucieszyć oczy tym widokiem.

Jakie są rodzaje Graffiti?

Wykonywanie każdej techniki Graffiti wymaga zaawansowanych umiejętności plastycznych, żeby wykonywać oryginalne prace. Profesjonalne Graffiti zaczyna się w chwili, kiedy artysta jest gotowy podjąć się każdej pracy, zarówno wewnątrz pomieszczenia, jak również na zewnątrz – bez względu na format i stosowany sposób realizacji. Wśród używanych technik rozróżnić można Graffiti: 3D, knit, reklamowe, erotyczne, literowe, fotorealistyczne, abstrakcyjne, light, sportowe, artystyczne, narracyjne, szablonowe i polityczne. Podobnie jak w każdej z rodzajów sztuk plastycznych, malowidło Graffiti można stworzyć na zlecenie. Dla Graffiti często znajdzie się stosowne miejsce, to głównie powierzchnia gładka, np. ściana w pokoju albo ściana budynku. Graffiti zrealizowane na zlecenie w wykorzystaniu profesjonalnych narzędzi znacznie odróżnia się od amatorskich tworów, które wyrządzają szkody w przestrzeni publicznej.

Murale ścienne

Tylko mural ścienny odróżnia się tak wielkim rozmiarem w porównaniu do innych prac plastycznych. Wielkie murale powodują największe zainteresowanie. Wykonanie muralu w technice 3D jest zdumiewająco efektywne. Gigantyczny malunek, który nie tylko jest widoczny z dużej odległości, ale jeszcze wytwarza wrażenie, jakby malowidło istniało w jedności z otoczeniem.